NEZAMĚSTNANOST

Studiem otázky nezaměstnanosti se zabývám již delší dobu a publikoval jsem na toto téma řadu článků. Zde uvádím některé výňatky.

Nezaměstnanost v Příbrami v zimních měsících tohoto roku přešplhala děsivou 14% hranici. Posledním údajem, který mám k dispozicí, je údaj z května 2014, kde i přes sezonní práce, zemědělské práce a standardně zvýšenou letní stavební aktivitu neklesla nezaměstnanost v Příbrami pod 10%. Příbram je mírou nezaměstnanosti nejhorším městem kraje i okresu. Nejbližší město s podobně špatnými výsledky najdeme až v severních Čechách. „

„Tvrdím, že s důvěrou podnikatelské sféry si není možné zahrávat bez následků. Klientelistické prostředí plné skandálů nové investory neláká. Příbramští poskytovatelé práce vesměs od města nic dobrého nečekají, a pokud mají tu možnost, přesunou se kamkoli jinam, kde jsou k nim obce přívětivější. Důkazy tohoto tvrzení jsou všude kolem nás a stále rostoucí míra nezaměstnanosti je jen logickým a neodvratným vyústěním těchto nešťastných okolností".

„Vyčítám koalici ČSSD a ODS, že nezareagovala na otázky nezaměstnanosti včas, nezorientovala se v situaci, nevyhodnotila ji a nepřijala adekvátní opatření. Naopak zůstala k tomuto problému zcela netečná a o jeho řešení se snad ani nepokusila. Tváří se, jakoby se jednalo jen o problém vis major, který není ani možno vlastními silami řešit. K nezaměstnanosti se radnice vyjadřuje jen v té nejobecnější, nic neřešící rovině".

„Občané se stávají pasažéry na palubě lodi, která má čerstvě natřenou palubu, ale díru v kýlu jako hrom. Kapitán parníku počítá s tím, že průměrný pasažér lodi ovívaný dotačním vánkem se o podpalubí nezajímá. Až dostane darem pár plechovek barvy, natře i zábradlí.

„Pokud se podaří vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy prosadit, je nepochybné, že se jako každé jiné zvláště chráněné velkoplošné území přírody, stane atraktivním cílem turistů, milovníků přírody, sportovců a dalších návštěvníků nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Město Příbram a blízké obce jsou svojí polohou ideální vstupní branou do Brd a mohou z předpokládaného přílivu turistů velmi dobře profitovat. Musí však pro to vytvořit také vhodné podmínky".

Velmi výhodné by bylo umístění sídla Správy CHKO Brdy přímo ve městě Příbrami. Má to svoji logiku vzhledem k poloze města a bylo by to výhodné i z hlediska spolupráce Příbrami s touto institucí a pohodlné i pro obyvatele města a jeho návštěvníky. Jen samotné CHKO by zaměstnalo mnoho desítek lidí. Proto je třeba urychleně navrhnout kandidaturu města na sídlo Správy CHKO.